НАБУ і САП боронили внутрішній антикорупційний фронт країни у 2022 році

Антикорупційні органи б’ють власні рекорди. Лише за останні пів року детективи НАБУ та прокурори САП викрили 149 осіб на правопорушеннях та повідомили їм про підозру. Це більше ніж за 12 місяців 2021 чи 2020 року.

Попри об’єктивні складнощі, які чинить війна для розслідувань топкорупції, НАБУ і САП забезпечили викриття корупційних схем практично у всіх ключових сферах життєдіяльності країни. Насамперед у паливно-енергетичному комплексі, безпеці та обороні, фінансовому секторі, місцевих бюджетах. Є здобутки у розслідуваннях так званої «схемної корупції». Детективи НАБУ виявили дві організовані злочинні групи, очолені посадовцями вищої ланки (у держбанку та АРМА). А також припинили діяльність нової злочинної організації в Одесі, яка фактично узурпувала розпорядження ресурсами місцевої громади.

Активізації слідчих дій та досягнутому через них прогресу сприяло призначення в липні 2022 року Керівника САП. Він дав рух резонансним провадженням, де слідство зібрало достатньо доказів для притягнення до відповідальності. Насамперед так званим справам «Укрнафти» та «Роттердам+», сукупний збиток держави в яких перевищує 50 млрд грн і розслідування в яких намагалися заблокувати тривалий час. Така ж доля після кількох років зволікань спіткала підозру колишньому народному депутату України, дотичному до махінацій на АТ «Одеський припортовий завод».

Загалом у ІІ півріччі 2022 року НАБУ і САП повідомили про підозру 15 нардепам різних скликань, одного з яких викрили на держзраді та одержанні грошей від фсб росії. Стосовно 8 народних обранців справи скерували до суду, зокрема щодо спроби підкупу поліцейських та «патронування» за гроші закупівлі медичного обладнання. Одного народного обранця VII скликання засуджено (рішення стосовно нього набуло законної сили).

У ІІ півріччі детективи НАБУ завершили розслідування низки резонансних схем, як-от епізод із розкрадання 8,4 млрд грн у справі «ПриватБанку» та заволодіння, переданих в управління АРМА, 398 тис. дол. США. Також відкрито матеріали у справі за підозрою ексголови Державної прикордонної служби в махінаціях із житлом для військових.

ДОСУДОВЕ РОЗСЛІДУВАННЯ
(станом на 31.12.2022)

716
кримінальних проваджень у роботі
413
підозрюваних
414
обвинувальних актів
799
обвинувачених

у 2022 році

456
розслідувань розпочато
187
підозрюваних
54
обвинувальних актів
129
обвинувачених

у ІІ півріччі 2022 року

293
розслідувань розпочато
149
підозрюваних
34
обвинувальних актів
68
обвинувачених

Викрили на зловживаннях у ІІ півріччі 2022 року:

17

керівників державних підприємств

15

народних депутатів України різних скликань

10

членів НКРЕКП

4

суддів

3

топпосадовців ДПСУ

2

ксголів НКРЕКП

2

прокурорів

1

екскерівника ДФС України

Відправили на лаву підсудних у ІІ півріччі 2022 року:

11

керівників держпідприємств

8

народних депутатів України різних скликань

3

депутатів обласних рад та Київської міськради

3

прокурорів

2

топпосадовця ДПСУ

2

топосадовців ЦОВВ

1

експрезидента Україини

1

суддю

Засуджені за корупцію*
у ІІ півріччі 2022 року

Вимагання 2,4 млн грн високопосадовцями Тернопільської облради та ОВА

Високопосадовці із Тернополя пішли набагато далі традиційних корупційних схем, адже вимагали «відкат» від підприємця не за майбутню перемогу у тендерах, а за дотримання своїх обов’язків за вже виконані ним роботи. Їх не зупинило навіть те, що підприємець є відомим місцевим волонтером, який активно допомагає силам оборони України закупівлею та ремонтом техніки.

Йдеться про голову Тернопільської обласної ради та двох заступників голови обласної військової адміністрації, які зажадали «винагороду» за перераховані підприємству волонтера кошти за виконані роботи з будівництва та ремонту інфраструктурних об’єктів. Крім того підозрювані обіцяли підписати акти виконаних робіт та погасити борг комунального підприємства Тернопільської обласної ради перед його ТОВ за такі роботи. Загальний розмір неправомірної вигоди становив майже 2,4 млн грн.

Проте підприємець вирішив не платити, а вчинив за законом, звернувшись до Національного бюро. І поки посадовці обмірковували, як витрачатимуть незаконно отримані кошти, детективи вже документували їхні дії. Після передачі третього траншу у розмірі понад 600 тис. грн їх викрили «на гарячому». Усім трьом повідомили про підозру за ч. 4 ст. 368 Кримінального кодексу України. Слідство триває.

Розтрата 18 млн грн ДП «Антонов»

Розтрату коштів ДП «Антонов» детективам НАБУ вдалося викрити завдяки зверненню чинного керівництва підприємства: підозріло виглядали документи щодо надання юридичних послуг, укладені колишнім директором з правових питань та адвокатським об’єднанням.

Детективи з’ясували, що об’єднання, яке надавало юридичні послуги держпідприємству, мало допомогти стягнути заборгованість із збанкрутілого АТ «Брокбізнесбанк» у понад 347 млн грн. Частину заборгованості банк погасив будівлею оціночною вартістю понад 120 млн грн. У 2018 році будівлю передали ДП «Антонов». Згідно з додатковою угодою до договору винагорода адвокатів мала становити 5% від вартості переданого, проте нереалізованого майна. Змовившись, учасники безпідставно збільшили винагороду адвокатів до 10%, переплативши близько 7 млн грн.

Потім будівлю передали до сфери управління однієї з держустанов за ринковою вартістю понад 212 млн гривень. На цю суму списали боргові зобов’язання ДП «Антонов» перед державою. Після чого держпідприємство додатково перерахувало юридичній фірмі понад 11 млн гривень.

Завдяки діям детективів НАБУ ці факти не тільки викрили, а й наклали арешт на всю суму коштів, незаконно переплачених адвокатському об’єднанню. Посадовцю держпідприємства та директору об'єднання повідомили про підозру.

Корупція у Верховному Суді

15 травня 2023 року НАБУ і САП реалізували одну з найгучніших операцій у своїй історії: на хабарі викрили Голову Верховного Суду. Його разом із посередником-адвокатом підозрюють в одержанні 2,7 мільйона дол. США за ухвалення «потрібного» рішення в інтересах власника групи «Фінанси і кредит». Суддівські «послуги» оцінили у 1,8 млн дол. США, а ще 900 тис. дол. США мали розподілятися між посередниками.

19 квітня 2023 року, після узгодження всіх «фінансових питань» між учасниками злочину, Верховний Суд ухвалив «потрібне» рішення – повернув понад 40% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату, які були продані ще 20 років тому. Доленосне засідання довелося відкладати на місяць, — щоб зібрати потрібну кількість готівки, адже тільки перший транш становив 1,35 млн дол. США. Під час отримання другого траншу у розмірі 450 тис. дол. США Голову ВС та адвоката було викрито «на гарячому».

Аби мінімізувати ймовірність витоку інформації операція з викриття проходила в режимі максимальної секретності та без використання засобів прослуховування телефонних дзвінків. Під час останніх етапів операції, самого викриття та 30 обшуків було залучено близько 100 працівників НАБУ.

Слідство триває, встановлюються інші можливі учасники злочину.

Корупція у закупівлі котелень: викрито заступника міністра

У січні НАБУ і САП провели операцію з викриття високопосадової корупції у Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України. Співучасником схеми виступив заступник Міністра, якого і викрили на отриманні неправомірної вигоди у 400 тис. дол. США.

Влітку 2022 року Кабмін виділив 1,41 млрд грн на закупівлю обладнання, аби забезпечити населення альтернативними джерелами світла, тепла і водопостачання у зимовий період на тлі руйнування об‘єктів критичної інфраструктури. Як встановило слідство, частину цих коштів вирішив привласнити топпосадовець міністерства. Вступивши у змову з групою осіб та використовуючи своє службове становище, він забезпечив укладення договорів поставки за ціною на 25-30% вищою за ринкову з наперед визначеними компаніями. Ті ж мали передати як «винагороду» 7-10% від суми контракту.

Аби мінімізувати ризик викриття, учасники злочину вдалися до конспірації: перший транш неправомірної вигоди у розмірі 400 тис. дол. США передали довіреній особі заступника Міністра у Львові. Після одержання коштів цю особу та ще чотирьох учасників злочину (один з яких намагався виїхати з України) затримали, а згодом — повідомили про підозру. В операції з викриття взяли участь понад 150 співробітників НАБУ. Слідство триває.

Викриття суддів

Що об’єднує трьох суддів з Рівненщини, Одеси та Києва? Не тільки професія, а і те, що детективи НАБУ викрили їх протизаконні дії протягом одного тижня.

Суддів з Одеси та Рівненщини викрили на хабарництві. Першого – на одержанні 4 тис. дол. США за рішення у цивільній справі, другого – на отриманні 1100 дол. США за закриття адміністративної справи щодо нетверезого водіння. Їхню колегу з Києва підозрюють у зловживанні владою та внесенні до ухвали завідомо неправдивих відомостей: у 2020 році вона зняла арешт з 110,7 тис. євро та 9,3 тис. дол. США, посилаючись на нібито належність цих коштів не обвинуваченому у справі, а зовсім іншій особі, та зобов’язала АРМА повернути їх. При цьому вона не мала права розглядати це питання, та й клопотання про зняття арешту не містило жодних відомостей про обвинуваченого, у якого були вилучені кошти, та будь-якого підтвердження належності цих коштів іншій особі. Більше того, на той момент справу вже розглядали в суді, тож вирішувати, чи скасовувати арешт майна, мав інший суддя — той, який слухав справу по суті.

Справу одеської судді у червні передано до суду. Суддя з Рівненщини та адвокат-посередник отримали підозри. Розслідування стосовно судді з Києва завершено, триває ознайомлення сторони захисту з матеріалами справи.

55 млн грн збитків «Укрспирту» при закупівлі палива

У травні 2023 року НАБУ і САП викрили махінації із закупівлею на державному підприємстві «Укрспирт» коксохімічного палива, яке використовувалось для виготовлення спирту. Серед учасників злочину – два керівника та менеджер держпідприємства, два підприємця та два бухгалтера приватних товариств.

За першою схемою, підприємці самостійно виробляли паливо та реалізовували його держпідприємству «Укрспирт» за цінами вище ринкових. За другою схемою, паливо купували безпосередньо у пов’язаного підприємства-виробника і також продавали його держпідприємству зі значною націнкою. Тендери на закупівлю палива були фікцією, адже компанії-переможниці були визначені заздалегідь. А для імітації прозорості аукціону, підприємці забезпечили участь у ньому технічних кандидатів.

Під час дії обох схем у 2017-2020 роках компанії, які «перемогли» у тендері, поставили понад 20 тисяч тонн коксохімічного палива, а через завищення цін на нього —держпідприємство зазнало збитків на суму понад 55 млн грн.

Наразі у справі триває слідство. НАБУ і САП повідомили всім сімом учасникам схеми про підозру. Їх дії кваліфіковані за ознаками злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Злочинна організація в Фонді держмайна

У березні НАБУ і САП викрили злочинну організацію під керівництвом голови Фонду державного майна України (2019-2022 рр.), яка заволоділа понад 500 млн грн коштів АТ «Одеський припортовий завод» та АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія».

АТ «Одеський припортовий завод»

Голова ФДМУ забезпечив призначення на посаду керівника заводу «лояльної» особи. Та ж сприяла незаконному продовженню з підконтрольним ТОВ дії додаткових угод, за якими завод переробляв газ в карбамід та аміак за ціною значно нижче ринкової. Аби усунути зайві запитання щодо постійного продовження дії невигідних угод, учасники злочинної організації організували конкурс на нового постачальника давальницької сировини, де мала б перемогти інша підконтрольна компанія. Коли ж сталося інакше – скасували результати і уклали договір з наперед визначеним ТОВ на старих умовах. В результаті, за період з травня по грудень 2020 року АТ «ОПЗ» втратило понад 390 млн грн.

АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія»

В цьому епізоді голова ФДМУ так само домігся призначення «лояльної» особи на посаду керівника компанії. Той умисно уклав чотири контракти про продаж титановмісної сировини (ільменітового концентрату) із підконтрольною раднику голови ФДМУ чеською компанією за заниженими цінами. Товар потім перепродали за ринковими цінами, а згодом поставили підприємствам країни агресора та на територію тимчасово окупованого Криму. Це призвело до заподіяння державі збитків у розмірі понад 118 млн грн.

Керівник ФДМУ та інші члени злочинної організації усіляко намагались завуалювати свої протизаконні дії. Ба більше, для створення іміджу особи з відповідними етичними принципами, впродовж 2019-2020 років голова Фонду держмайна тричі виступив викривачем корупції, писав заяви до НАБУ та широко інформував про це громадськість. Однак, про факти надання неправомірної вигоди посадовець повідомляв, аби усунути «конкурентів» на ОПЗ, ОГХК та інших підприємствах зі сфери ФДМУ та забезпечити можливість «заробляти» лише підконтрольним його злочинній організації компаніям.

Наразі у справі злочинної організації в ФДМУ десять підозрюваних. Сімох осіб, включно з ексголовою Фонду держмайна, оголошено у розшук.

Спроба нардепа заволодіти землею у Києві

Не пов’язана із законотворенням діяльність чинного народного депутата привернула увагу детективів Національного бюро.

У березні 2023 року НАБУ і САП повідомили йому та ще трьом особам про підозру у замаху на зловживання службовим становищем, з метою передачі приватному субʼєкту під забудову земельної ділянки площею 8 га у столиці, на якій розташоване ДП «Державний будівельний комбінат Управління справами Апарату Верховної Ради України».

Народний обранець вступив у змову з працівниками комбінату та тодішнім заступником керівника Апарату ВРУ. У результаті домовленостей колишній директор держпідприємства незаконно провів аукціон для укладення інвестиційного договору на забудову земельної ділянки, в якому перемогла підконтрольна нардепу компанія. В підписаному договорі розмір пайової участі держпідприємства визначили у розмірі близько 300 млн грн. Натомість, як встановили НАБУ і САП, реальна вартість ділянки й розташованого на ній майна становила понад 525 млн грн.

Подальша доля комбінату мала вирішуватися таким чином: працівників скоротити, будівлі знести, майно знищити. На ділянці, за планом учасників злочину, мали побудувати житловий комплекс. Проте цього не сталося, адже планам учасників схеми завадив арешт ділянки, накладений за клопотанням НАБУ і САП. Триває слідство.

Корупція на УЗ. Епізод 1: махінації з газом

206 млн грн вкрали службові особи філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» та інші учасники схеми закупівлі палива за завищеними цінами.

Оборудку, яка існувала з 2016 по 2020 рік, викрили у червні детективи НАБУ. Суть її полягала у закупівлі газу для потреб «Укрзалізниці» в обхід тендерних процедур у заздалегідь обраної компанії-постачальника. Після підписання відповідного контракту, учасники схеми неодноразово узгоджували націнку на постачання газу, яка у різні періоди становила від 200 до 1000 гривень на тис. куб. м. Вся сума додатково сплачених коштів, розподілялась у вигляді неправомірної вигоди між учасниками злочину.

Задля реалізації схеми та усунення конкурентів, службові особи філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» свідомо приховували вигідні цінові пропозиції, які надходили від учасників ринку газу.

У червні 2023 року детективи НАБУ повідомили про підозру 4 особам, серед яких — два колишніх керівника філії, посередник та фактичний власник компанії-постачальника.

За період діяльності Національного бюро до кримінальної відповідальності за корупційні злочини вже притягуються 8 службових осіб філії «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця», тобто майже кожен її керівник за період з 2015 року.

Корупція на УЗ. Епізод 2: зловживання із закупівлями

Цей кейс став ще однією демонстрацією існування системної корупції при закупівлях на «Укрзалізниці». У травні 2023 року НАБУ і САП затримали трьох осіб, серед яких заступник директора філії «ЦЗВ» АТ «Укрзалізниця».

Посадовець сприяв укладенню договорів з постачальниками. Разом з потребами залізниці частково задовільнив і свої — отримав неправомірну вигоду у вигляді автомобіля Toyota Camry. За це створив умови для перемоги у тендерах наперед визначених компаній.

Згідно зі схемою, переможці торгів мали зі сплачених «Укр- залізницею» коштів надати відсотки посередникам, які мали неформальні відносини із посадовцем. Свій же «ласий шматок» заступник директора філії зажадав отримати у вигляді автівки. Навесні 2023 року посередники придбали її за 1,55 млн грн у автосалоні та пізніше передали посадовцю.

Втім, поїздити на новенькому авто директору філії не судилося, адже йому та іншим двом учасникам схеми повідомили про підозру. Сам предмет неправомірної вигоди — Toyota Camry — вилучили та передали Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА).

Детективи перевіряють причетність до схеми інших посадовців «Укрзалізниці». Слідство триває.

Понад пів мільярда гривень передано на потреби армії, а ще майже мільярд — відшкодовано державним підприємствам

Понад 1,67 млрд становить економічний ефект від роботи НАБУ та САП з початку 2023 року. Це більше за кошти, виділені на фінансування Бюро, на увесь поточний рік — на близько 400 млн грн.

Завдяки НАБУ і САП з початку 2023 року на потреби обороноздатності країни додатково передано понад 662 млн грн, а загалом від початку широкомасштабної агресії росії — майже 2 млрд грн. Це кошти та майно, арештовані/добровільно внесені в межах кримінальних проваджень, які розслідуються НАБУ і САП, а також застави, передані за рішенням ВАКС.

Крім коштів для Збройних сил України, ще майже 1 млрд грн відшкодували державі, зокрема українським підприємствам. Понад 883 млн грн повернули приватні компанії ПАТ «Укрнафта» (50%+1 акція належать державі), а ще 2 млн грн відшкодовано збитків АТ «Укрзалізниця» (100% належить державі).

Завдяки матеріалам, зібраним детективами НАБУ, розкраданню майже 70,5 млн грн вдалося запобігти ще під час розслідування. Упродовж 2023 року також набула законної сили низка обвинувальних вироків із конфіскацією майна. Йдеться як про грошові кошти, так і нерухомість — загалом на понад 25,5 млн грн.

ЕКОНОМІЧНИЙ ЕФЕКТ

Відшкодовано у кримінальних провадженнях, розслідуваних НАБУ та САП
(у провадженні та скерованих до суду)

6,714 млрд грн станом на 30.06.2023

919,438 млн грн в т.ч. у І півріччі 2023 р.1,94 млрд грн передано на потреби ЗСУЕкономічний ефект від діяльності НАБУ та САП у І півріччі 2023 р.

919,438 млн грн відшкодовано державі

25,521 млн грн гроші та майно, конфісковані за рішенням суду в дохід держави

662,418 млн грн застави, грошові кошти, майно та інші активи, передані на потреби обороноздатності країни за рішенням суду

70,424 млн грн Запобігли розкраданню

1,678 МЛРД ГРН РАЗОМ

1,262 МЛРД ГРН Бюджет НАБУ