Поступ України у боротьбі з корупцією свідчить про збільшення ефективності роботи антикорупційних органів. Це зокрема відзначають міжнародні організації. За Індексом сприйняття корупції від Transparency International у 2023 році Україна показала одну з найкращих динамік у світі, піднявшись зі 116-го на 104 місце. Це найкращий показник за час існування рейтингу.
Ефективна робота, яку Національне антикорупційне бюро продемонструвало торік, дає підстави для оптимізму. Втім, наразі перед Бюро з’являються нові виклики – як внутрішні, так і зовнішні, – які й визначатимуть успіх нашої роботи наступного року. І від того, як наша команда з ними впорається, залежить майбутнє не лише нас як установи, а й всього українського суспільства.
ВНУТРІШНІ ВИКЛИКИ
Збільшення штату НАБУ, посилення суспільного контролю за розслідуванням топкорупції, повноцінна імплементація системи електронного провадження.
- На сто нових співробітників розшириться штат НАБУ у 2024 році відповідно до Закону щодо посилення інституційної спроможності Бюро, ухваленого Верховною Радою у грудні минулого року. Такий приріст співробітників – надскладне завдання для будь-якої організації. Задача – провести відкритий та прозорий конкурс, інтегрувати нових співробітників, передати їм нашу візію, ДНК співробітника Бюро, але при цьому запобігти втраті якості нашої роботи.
- Увага з боку журналістів та громадськості зросте пропорційно до збільшення кількості співробітників. Команда Бюро відповідно має виправдати суспільні сподівання та посилити боротьбу з несправедливістю.
- Продовження діджиталізації та цифровізації кримінальних проваджень у 2024 році також в пріоритеті Бюро. НАБУ запустило і успішно впроваджує систему електронного кримінального провадження іКейс, метою якої є пришвидшення розгляду справ та мінімізація ризиків людського фактора. Її розвиток, додавання нових можливостей, – у планах на наступний рік.
ЗОВНІШНІ ВИКЛИКИ
Продовження євроінтеграційного процесу, посилення інституційної спроможності НАБУ та адаптація системи судочинства до нових викликів.
- Україна продовжує рух до Європейського Союзу. Статус кандидата на членство в ЄС, який був наданий Україні ще позаминулого року, означає, що попереду – лише фінальний відрізок, під час якого слід виконати «домашнє завдання». Антикорупційна компонента є наріжним каменем вступу України до ЄС, а отже НАБУ повинно зробити максимум, щоб посприяти успішному завершенню євроінтеграції. І йдеться не про формальні вимоги, а про реальне впровадження нульової толерантності до корупції в суспільстві.
- Збільшення штату НАБУ безумовно посилить інституційну роботу НАБУ, але задля примноження результату потрібно зробити й інші кроки. Бюро вкрай потребує реалізації права самостійно знімати інформацію з транспортних телекомунікаційних мереж («прослуховування»), а також створення незалежної експертної установи при НАБУ. Ми очікуємо та розраховуємо на приктичне втілення цих важливих питань.
- Повне скасування так званих «поправок Лозового». Ця проблема визріла давно і потребує якнайшвидшого законодавчого врегулювання. Перед вступом до Євросоюзу Україна повинна отримати дійсно змагальницький судовий процес, де сторони оперують фактами, а не користуються процесуальними неточностями та законодавчими прогалинами.