НАБУ і САП демонструють потужні результати у другому півріччі 2023 року

Друга половина 2023 року ознаменувалася чи не найбільшою кількістю гучних викриттів топкорупціонерів за весь час існування НАБУ і САП. І не дивно, адже в умовах повномасштабної війни з російськими окупантами ефективна боротьба з підступним внутрішнім ворогом є питанням не лише очищення, а і виживання нашої держави.

У другому півріччі 2023 року НАБУ і САП викрили на вчиненні корупційних злочинів цілу низку чинних і колишніх нардепів. У липні про підозру повідомили нардепці, яка за 2800 тис. дол. США обіцяла організувати громадянину виїзд за кордон як волонтера. У серпні на одержанні 85 тис. дол. США за сприяння в отриманні землі під обробку викрили ще одного народного обранця. Гроші знаходились у паперовому пакеті, який за його словами «поставила людина». Ще один нардеп розробив схему заволодіння держземлями площею 323 га, чим заподіяв понад 123 млн грн збитків. Підозру він отримав у жовтні.

Окремої уваги заслуговують корупційні злочини, пов’язані з коштами, виділеними на забезпечення потреб держави у період воєнного стану та відновлення країни. У серпні про підозру у зловживання на суму понад 62 млн грн при закупівлі продуктів повідомили першому заступнику Мінагрополітики та ексзаступнику міністра економіки. А у листопаді НАБУ і САП разом з топпосадовцями у сфері відновлення реалізували масштабну операцію з викриття на наданні неправомірної вигоди чинних народних депутатів України, службових осіб та представників бізнесу. За сприяння в отриманні підрядів, землі та коштів під відбудову топпосадовцям пропонували гроші, нерухомість та криптовалюту.

Не обійшлося і без викриття корупції серед суддів, мільйонних збитків в енергетичній та оборонній сферах. Про нові підозри повідомляли у справах «ПриватБанку», ФДМУ, «Оптимумспецдеталі» та заволодіння газом Новояворівської та Новороздольської ТЕЦ.

Загалом з липня по грудень минулого року про підозру у вчиненні кримінальних корупційних правопорушень повідомили 120 особам. До суду скерували 42 обвинувальні акти стосовно 86 осіб, а загальна кількість обвинувачених у справах НАБУ і САП за весь час їх існування перевищила тисячу.

ДІЯЛЬНІСТЬ НАБУ У ЦИФРАХ
(СТАНОМ НА 31.12.2023)

425
підозрюваних
514
обвинувальних актів
1032
обвинувачених

ДІЯЛЬНІСТЬ НАБУ У ЦИФРАХ
(ІІ півріччя 2023 року)

355
розслідувань розпочато
120
підозрюваних
42
обвинувальних актів
86
обвинувачених

Викрили на зловживаннях у ІІ півріччі 2023 р.:

10

вищих посадових осіб держави

7

дерслужбовця категорії «А»

1

військовослужбовців вищого офіцерського складу

13

керівників держпідприємств

9

суддів

3

депутата

77

інші

Відправили на лаву підсудних у ІІ півріччі 2023 р.:

9

вищих посадових осіб держави

2

дерслужбовця категорії «А»

13

керівників держпідприємств

4

суддів

1

депутат облради

57

інших

Засуджені за корупцію*
у ІІ півріччі 2023 р.:

1

вища посадова особа держави

2

держслужбовця категорії «А»

5

керівників держпідприємств

3

суддів

1

прокурор

1

депутат

29

інших

*вироки набули законної сили

3,7+ МЛРД ГРН: ЕКОНОМІЧНИЙ ЕФЕКТ НАБУ І САП У І ПІВРІЧЧІ 2024 РОКУ

Економічний ефект від діяльності НАБУ і САП у першому півріччі 2024 року становить понад 3,7 млрд грн, що є новим рекордом антикорупційних органів.

Економічний ефект від діяльності НАБУ і САП у першому півріччі 2024 року становить понад 3,7 млрд грн, що є новим рекордом антикорупційних органів.

Завдяки превентивним заходам НАБУ, САП і Мінцифри вдалося зекономити майже 3,4 млрд грн під час закупівлі БпЛА/дронів для потреб армії. Зокрема, за результатами реагування детективів на виявлені ризики Держспецзв’язку уклав з постачальниками додаткові угоди, за якими ЗСУ додатково отримали 18 413 БпЛА на загальну суму понад 1,8 млрд грн без збільшення вартості чинних контрактів. Решту коштів у сумі майже 1,5 млрд грн повернули державі, зменшивши ціну контрактів без зменшення кількості замовлених дронів.

З січня до червня 2024 року на посилення обороноздатності країни направлено 83,1 млн грн. Це кошти, арештовані або внесені за угодами про визнання винуватості в межах кримінальних проваджень, які розслідуються НАБУ і САП, а також застави, передані за рішенням ВАКС. Загальний обсяг активів, переданих на потреби війська з 2022 року, перевищує 2,45 млрд грн.

У звітному періоді сума відшкодувань коштами та майном у справах НАБУ і САП становить 209,3 млн грн. 164,7 млн грн повернули приватні компанії ПАТ «Запоріжжяобленерго», ПАТ «Черкасиобленерго», ДП «Енергоринок» та решті енергогенеруючих підприємств, де 50%+1 акція належать державі. Крім того, до держави повернулася вкрадена земля, компенсовано мільйонні збитки «Укрзалізниці», а 30 млн грн недобросовісний покупець доплатив за придбані задешево угіддя. Всього станом на 30.06.2024 завдяки НАБУ і САП державі відшкодовано понад 9,3 млрд грн.

Упродовж першого півріччя 2024 року також набула законної сили низка обвинувальних вироків із конфіскацією активів. Йдеться як про грошові кошти у сумі понад 102 млн грн, так і майно, як-от земля, квартири, будинки, нежитлові приміщення, автотранспорт.

ЕКОНОМІЧНИЙ ЕФЕКТ

ВІДШКОДОВАНО У КРИМІНАЛЬНИХ ПРОВАДЖЕННЯХ, РОЗСЛІДУВАНИХ НАБУ ТА САП (У ПРОВАДЖЕННІ ТА СКЕРОВАНИХ ДО СУДУ)

9,3 МЛРД ГРН СТАНОМ НА 30.06.2024

209,3 МЛН ГРН У І ПІВРІЧЧІ 2024 Р.



2,45 МЛРД ГРН ПЕРЕДАНО НА ПОТРЕБИ ЗСУ СТАНОМ НА 30.06.2024

83,1 МЛН ГРН У І ПІВРІЧЧІ 2024 Р.



ЕКОНОМІЧНИЙ ЕФЕКТ ВІД ДІЯЛЬНОСТІ НАБУ ТА САП У І ПІВРІЧЧІ 2024 Р.

3,3+ МЛРД ГРН ЗЕКОНОМЛЕНО ПРИ ЗАКУПІВЛІ БПЛА ДЛЯ ЗСУ

209,3 МЛН ГРН ВІДШКОДОВАНО ДЕРЖАВІ

83,1 МЛН ГРН ЗАСТАВИ, ГРОШОВІ КОШТИ, МАЙНО ТА ІНШІ АКТИВИ, ПЕРЕДАНІ НА ПОТРЕБИ ОБОРОНОЗДАТНОСТІ КРАЇНИ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ

102,3 МЛН ГРН ГРОШІ, КОНФІСКОВАНІ ЗА РІШЕННЯМ СУДУ В ДОХІД ДЕРЖАВИ (БЕЗ ВАРТОСТІ КОНФІСКОВАНОГО МАЙНА)

3,7+ МЛРД ГРН РАЗОМ

КОРУПЦІЯ У СФЕРІ ВІДНОВЛЕННЯ

Кошти та ресурси, які міжнародні партнери виділяють на відновлення та відбудову України, неабияк приваблюють корупціонерів.

Надані Світовим банком 22 млн грн розікрала організована група, учасниками якої були впливовий бізнесмен, чотири його спільники та перший заступник гендиректора КП «Харківські теплові мережі». Це частина більшої суми, 159,5 млн грн, яку виділили на відновлення критичної інфраструктури Харківщини і якою учасники схеми заволоділи. Вони, зокрема, домоглися укладення прямих договорів (без тендеру) між комунальним підприємством та підконтрольними бізнесмену компаніями на постачання трубної продукції, вікон та технічної солі, після чого такі компанії через фірми-прокладки закупили всі позиції у виробника та перепродали КП за понад удвічі завищеною ціною. У квітні 2024 року всім учасникам схеми повідомили про підозру. Слідство триває.

У квітні викрили корупційну схему із заволодіння державними коштами під час надання послуг з технічного обстеження об'єктів, пошкоджених росією на Херсонщині. Очільник одного з департаментів Херсонської обласної військової адміністрації у змові з власником та керівником приватного підприємства спробували збагатитись на суму понад 7,7 млн грн, організувавши завищення вартості технічного обстеження 107 об'єктів соціальної інфраструктури у понад 15 разів. Договір було укладено на суму понад 9,9 млн грн, у той час як фактично надані послуги коштували 534 тис. грн. Усім фігурантам справи повідомили про підозру.

РОЗКРАДАННЯ ЗЕМЛІ

НАБУ успішно протидіє розкраданню землі та протиправному заволодінню земельними ділянками в різних регіонах України.

Про підозру повідомили вже колишньому міністру аграрної політики та продовольства, ексголові Держгеокадастру та іншим посадовцям. За даними слідства, вони незаконно заволоділи 1250 земельними ділянками площею приблизно 2,5 тис. га на суму 291 млн грн.

Схема була реалізована у Сумській області. Колишній власник низки сільгоспкомпаній, який згодом став міністром, у змові з головою Держгеокадастру України та кураторами органів Держгеокадастру заволодів землею двох держпідприємств. Спочатку знищили документи на право постійного користування землею, потім обласний Держгеокадастр склав акт про самовільне зайняття цих ділянок держпідприємствами, а далі їх передали у приватну власність заздалегідь визначеним громадянам, які ще до отримання паїв підписували договори про їх передачу в оренду агрохолдингу співорганізатора злочину.

Загалом у цьому кримінальному провадженні підозри отримали 13 осіб. НАБУ та САП запобігли заволодінню ще понад 3200 га землі, ініціювавши накладення арешту.

На Закарпатті НАБУ і САП спільно з СБУ викрили міського голову та голову районної ради, які продали земельну ділянку у центрі міста площею понад 3 га за заниженою ціною приватному товариству. Водночас, за даними слідства, фактичним контролером цього товариства був голова районної ради, колишній народний депутат України.

Землю з ринковою вартістю 84,6 млн грн продали усього за 9,6 млн грн. Отже, територіальна громада зазнала збитків майже на 75 млн грн. Наразі відомо, що продаж ділянки було здійснено на підставі неправильної експертної грошової оцінки, в якій вартість ділянки було занижено. За цей висновок власники компанії-оцінювачки отримали хабар. Про підозру повідомили трьом посадовцям та трьом особам, пов'язаним з оцінюванням землі.

КОРУПЦІЯ НА МІСЦЯХ

Депутати та чиновники обласних рад вже не вперше стають «героями» розслідувань НАБУ і САП.

У лютому підозри отримали заступник голови Запорізької обласної ради, його помічник та депутат цієї облради. Протягом 2023-2024 років підозрювані неодноразово надавали одному з директорів обласної лікарні хабарі, аби той сприяв перемозі наперед визначених компаній в оголошених медзакладом тендерах, а також відкриттю медзакладом рахунку у визначеному банку та розміщенню на ньому коштів. Викрили їх «на гарячому» одразу після надання частини чергової неправомірної вигоди на загальну суму понад 650 тис. грн.

Навесні НАБУ і САП спільно з СБУ викрили двох депутатів Сумської обласної ради на пропозиції та наданні неправомірної вигоди у розмірі 100 тис. дол. США. За цю суму начальник Сумської міської військової адміністрації мав посприяти укрупненню місцевої лікарні шляхом приєднання до неї інших медичних установ, а також призначенню одного з депутатів на посаду головного лікаря. Крім цього, депутати пропонували надавати посадовцю 10-20 % від виділеного обсягу бюджетного фінансування новоствореного медзакладу. Під час передачі першого траншу у розмірі 50 тис. дол. США обранців затримали «на гарячому».

ПРИВЛАСНЕННЯ ОБОРОННИХ КОШТІВ

П’ять тисяч бронежилетів недопоставила Міноборони приватна компанія. Це 50 % від загальної кількості замовлення, за яке держава розрахувалась у повному обсязі, сплативши 5,7 млн євро. Слідство встановило, що сплачені за неотриману продукцію кошти учасники оборудки витратили на придбання елітних автівок і нерухомості за кордоном. У березні за запитом НАБУ і САП на території Фінляндської Республіки затримано трьох осіб, причетних до привласнення та легалізації оборонних коштів, включно із власником компанії-постачальниці. На нерухомість одного із затриманих, громадянина Фінляндії, накладено арешт. Зібрані докази будуть використані детективами НАБУ у власному кримінальному провадженні за фактом заволодіння коштами Міноборони під час закупівлі бронежилетів.

КОРУПЦІЯ НА ДЕРЖАВНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ

Перша половина 2024 року стала досить результативною для антикорупційних органів у контексті викриття корупційних злочинів на державних підприємствах.

Так, НАБУ і САП викрили оборудку з електроенергією, через яку ПрАТ «НЕК «Укренерго» зазнало мільйонних збитків. За даними слідства, один із трейдерів попри наявну заборгованість перед державною компанією закупив у неї електричну енергію на 716 млн грн під гарантії комерційного банку, видані з порушенням процедури. Електроенергію згодом продали, кошти вивели на рахунки підконтрольної закордонної компанії, а з «Укренерго» розрахуватися «забули». Про підозру повідомили чотирьом учасникам схеми. На кошти у сумі понад 700 млн грн на рахунках залучених до схеми компаній накладено арешт.

Також викрито злочинну групу, до складу якої входили двоє депутатів Одеської облради. Вони у незаконний спосіб заволоділи 32 ліхтерами ПрАТ «Українське Дунайське пароплавство», перегнали їх до Туреччини, де розібрали та побудували з них 12 барж більшої місткості. Оновлені баржі відбуксирували в Україну та оформили на підконтрольні компанії. Таким чином «УДП» заподіяно збитків на суму понад 80 млн грн. Підозри отримали шестеро учасників злочинної групи, а новозбудовані баржі передали в АРМА.

НАБУ і САП повідомили про підозру колишньому та чинному посадовцям АТ «Укргазвидобування». За даними слідства, під час укладення та виконання договору з підвищення видобутку природного газу між товариством та приватною іноземною компанією вони вчинили дії, внаслідок яких державна компанія мала сплатити за блакитне паливо за значно вищим тарифом. У результаті товариству заподіяно 211 млн грн збитків.

Викрито схему заволодіння державними коштами під час закупівлі комп’ютерного обладнання в держустанові МВС. Екскерівник держустанови, власник та директорка приватного підприємства організували закупівлю через фірми-прокладки, внаслідок чого обладнання замовник отримав за ціною, штучно збільшеною майже втричі. Переплата становила 16,6 млн грн, якими учасники оборудки незаконно заволоділи.

Викрито трьох осіб, які вимагали від підприємця хабар майже у пів мільйона доларів за вплив на директора ДП «МТП «Чорноморськ». Начальниця служби правового забезпечення порту «Чорноморськ», колишній позаштатний радник директора порту та директор одного з контрагентів за 424 тис. дол. США обіцяли забезпечити укладення договору між портом та товариством про відступлення права вимоги боргу на користь іншої компанії. Всім учасникам злочину повідомили про підозру.

КОРУПЦІЯ НА «УКРЗАЛІЗНИЦІ»

У першому півріччі 2024 року НАБУ і САП продовжили боротьбу з корупцією на «Укрзалізниці», зокрема за сприяння її керівництва.

Викрито дві організовані групи, які привласнили 117 млн грн держпідприємства під час закупівлі кабельно-провідникової продукції. Керівник першої, підприємець, розробив схему постачання продукції за завищеними цінами, а інша організована група, до складу якої входили посадові особи УЗ, за певний відсоток від суми закупівель забезпечувала перемогу у тендерах підконтрольних підприємцю компаній. Наразі сімом учасникам схеми повідомили про підозру, встановлюються інші причетні до злочину особи.

Інша злочинна група привласнила під час війни 94,8 млн грн. Її лідер через службових осіб «Укрзалізниці» домігся обрання постачальником силових трансформаторів «потрібної» компанії, яка через фірму-прокладку з Болгарії продала УЗ трансформатори за ціною, штучно збільшеною майже вдвічі. Підозри отримали сім осіб, зокрема керівник, співорганізатор та двоє учасників групи.

Схожу схему використали під час закупівлі пневмоінструменту. Члени ще однієї організованої групи забезпечили перемогу у тендері компанії, яка поставила філіям УЗ продукцію за завищеною вартістю. Розмір переплати становив 36 млн грн, якими учасники групи заволоділи та розпорядилися на власний розсуд. Про підозру повідомили дев’ятьом особам.

Ще одну групу у складі п’ятьох осіб викрили за сприяння керівництва «Укрзалізниці». Вони незаконно заволоділи 17 млн грн «Укрзалізниці» під час ремонту колійних машин. Переможцями закупівлі ремонтних послуг обирали наперед визначені компанії, які фактично не проводили ремонт, проте підробляли документи про начебто виконані роботи. Усім учасникам злочину повідомили про підозру.

Загалом у першому півріччі 2024 року у справах НАБУ і САП щодо корупції на УЗ на рахунках підозрюваних та підконтрольних їм юридичних та фізичних осіб арештовано 262 млн грн, 1,3 млн дол. США, 754 тис. євро, а також велику кількість об’єктів рухомого та нерухомого майна.

КОРУПЦІЯ НА МИТНИЦІ

НАБУ і САП завдяки співпраці з компетентними органами Туреччини, Болгарії, Румунії, Чехії та Словаччини викрили злочинну організацію, яка шляхом мінімізації митних платежів завдала державі збитків на майже 290 млн грн.

До її складу входили відомі підприємці з міста Чернівці, ексдепутат Чернівецької обласної ради та службові особи Чернівецької митниці, зокрема її ексначальник. Для мінімізації митних платежів учасники злочину використали схему так званого «сірого» імпорту. Зокрема організували незаконне ввезення через митний пост «Вадул-Сірет» високоліквідних товарів з Туреччини (одяг, взуття, аксесуари), маскуючи їх «товарами прикриття» зі значно меншою митною вартістю. Крім цього, службовці митниці подекуди оформлювали транспорт з товаром як порожній або ж як такий, що перевозив речі для особистих потреб водія.

НАБУ і САП також не залишили поза увагою факт побиття на замовлення одного з членів злочинної організації місцевих журналістів, які піддавали розголосу незаконні дії її учасників.

Наразі про підозру повідомили трьом службовцям Чернівецької митниці та вісьмом фізичним особам. Тривають заходи з метою встановлення всього кола учасників злочинної організації.

КОРУПЦІЙНІ ЗЛОВЖИВАННЯ ЧИННИХ НАРДЕПІВ ТА ПОСАДОВЦІВ

НАБУ і САП повідомили про підозру у незаконному збагаченні на суму в 11 млн грн чинному народному депутату України. Слідством встановлено, що він придбав у власність активи загальною вартістю 25 млн грн, хоча офіційні доходи та заощадження його родини за цей період не перевищили 14 млн грн. Йдеться про 3 земельні ділянки на Київщині, 5 квартир у столиці, 2 нежитлові приміщення, а також автівки Tesla та Mersedes-Benz. Аби приховати наявність нового майна, нардеп оформив його на близьких родичів. Викриття злочину відбулось за допомогою журналістів-розслідувачів Bihus.Info та за сприяння Національного агентства з питань запобігання корупції.

Повідомлення про підозру у незаконному збагаченні на 15,7 млн грн отримав також ексзаступник Керівника Офісу Президента України. Посадовець став власником майна загальною вартістю 17,1 млн грн, маючи заощадження та офіційний дохід за відповідний період приблизно 1,3 млн грн. Він набув автівки Mercedes-Benz та Volkswagen, мотоцикли Honda та BMW, а також квартиру у Львові, земельну ділянку на Закарпатті та три паркомісця у Києві. Переважну більшість цього майна оформив на брата та приятеля, зберігши за собою право розпоряджатися ним у повному обсязі. Викрити злочин допомогли журналісти «Української правди» та співробітники НАЗК.

За сприяння НАБУ і САП розкрито розкрадання коштів посадовцями СБУ. Головне управління внутрішньої безпеки та слідчі СБУ у взаємодії з детективами та прокурорами встановили, що колишні керівник Департаменту господарського забезпечення СБУ та його перший заступник організували схему розкрадання коштів, виділених на закупівлю пального для потреб служби. Вони закуповували паливно-мастильні матеріали за завищеними цінами через підконтрольні фірми, що дало їм змогу привласнити понад 26 млн грн.

ЗАВОЛОДІННЯ КОНФІСКОВАНИМИ НАФТОПРОДУКТАМИ

У лютому 2024 року НАБУ і САП спільно з СБУ викрили оборудку, учасником якої є представник найвищого керівництва держави, учасником якої є представник найвищого керівництва держави. Йдеться про заволодіння злочинною організацією у 2014-2018 роках конфіскованими нафтопродуктами, внаслідок чого держава зазнала збитків на майже мільярд гривень.

У 2014 році суд наклав арешт на 97 тис. тонн нафтопродуктів, ввезених в Україну з порушенням законодавства. Тодішній виконувач обов’язки Глави Адміністрації Президента України разом із підприємцем у сфері нафтового бізнесу розробили схему заволодіння арештованим майном та створили для цього злочинну організацію. Вони домоглися передачі паливо-мастильних матеріалів державному підприємству, керівниками якого призначили підконтрольних осіб. Це держпідприємство під приводом «вимушеності продажу» реалізувало сировину за заниженими цінами підконтрольній організатору схеми компанії. Отримані кошти вивели на рахунки інших підконтрольних компаній, тоді як до державного бюджету не надійшло жодної гривні. Загальна сума збитків, завданих державі, становить 967 млн грн. Учасникам схеми – ексочільнику Адміністрації Президента, підприємцю і топменеджерам державного підприємства повідомили про підозру. Слідство триває.

СПРОБА ПІДКУПУ НАБУ І САП

На початку літа НАБУ і САП викрили нову спробу підкупу детективів та прокурорів. Адвокат одного зі столичних адвокатських об’єднань пропонував працівникам антикорупційних органів неправомірну вигоду у розмірі 200 тис. дол. США в обмін на ухвалення рішення про передачу справи його підзахисного щодо заволодіння електроенергією держкомпанії «Укренерго» на суму 716 млн грн до іншого правоохоронного органу. Наразі слідство у кримінальному провадженні триває.

СХЕМА ВИЇЗДУ ЗА КОРДОН ЧОЛОВІКІВ ПРИЗОВНОГО ВІКУ

Після повномасштабного вторгнення в одному з районних судів Одещини з’явилася схема, яка дозволяла військовозобов’язаним чоловікам виїжджати за межі України та уникати мобілізації. Вона передбачала видачу судових рішень щодо встановлення місця проживання неповнолітньої дитини із батьком, які слугували підставою для виїзду з нею за кордон. Охочих шукали у групах в соціальних мережах, а вартість кожного судового рішення становила від 1500 до 3500 доларів США. Протягом 2022-2023 років ухвалили понад 1000 подібних рішень для «клієнтів» з усіх регіонів країни. Водночас мали місце випадки виїзду чоловіків за кордон без супроводу дитини, визначення місця проживання дитини на тимчасово окупованій території, підробки процесуальних документів від позивачів та втручання у систему автоматизованого розподілу судових справ. Детективам вдалося задокументувати передачу одному із суддів неправомірної вигоди у розмірі 1500 доларів США за обіцянку ухвалити «рятівне» рішення. Йому повідомили про підозру за ч. 3 ст. 368 КК України.