З моменту свого створення Національне бюро було драйвером новацій у кримінальній юстиції України. Цифровізація кримінального провадження стала однією з них.

Вона передбачала перехід від стосів паперу до цифрового формату кримінального провадження, що мало підвищити ефективність розслідування, пришвидшити роботу антикорупційних органів та заощадити ресурси.

У 2019 році Національне бюро за технічної, експертної та фінансової підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUACI) розпочало розробку електронної системи досудового розслідування «іКейс».

Її функціонал зокрема передбачав зберігання в електронному форматі тисяч сторінок матеріалів досудового розслідування, наявність шаблонів процесуальних документів, можливість їх автоматичної генерації та доступність сформованих документів всім учасникам процесу.

Повноцінний запуск іКейс відбувся у 16 грудня 2021 року. У цей день детективи Національного бюро та прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури зареєстрували в системі перше кримінальне провадження. Основою для цього стало затвердження порядку функціонування системи: відповідний наказ 15 грудня 2021 року підписали Національне антикорупційне бюро України, Рада суддів України та Офіс Генерального прокурора. Передумовою ж стали зміни до Кримінального процесуального кодексу України, зокрема доповнення його статтею 106-1.

Минулий рік відзначився одразу двома важливими подіями. У квітні 2023 року відбулася інтеграція системи з Єдиним реєстром досудових розслідувань. Наступним кроком стала інтеграція іКейс з судовою системою «Д-3». З 1 грудня 2023 року детективи НАБУ та прокурори САП отримали можливість подавати до ВАКС клопотання про обшук в електронній формі. Завдяки цьому суттєво прискорилася передача документів до слідчих суддів. Це економить дорогоцінний час детективів та прокурорів, зменшує витрати на пальне та папір.

Станом на кінець 2023 року в іКейс зареєстрували вже понад 500 кримінальних проваджень. Наявні 40 шаблонів процесуальних документів. Проєктна команда, яка зокрема складається з фахівців НАБУ, САП і ВАКС, постійно працює над вдосконаленням системи та впровадженням нових процесуальних документів.

У планах на 2024 рік:

  • збільшити кількість шаблонів процесуальних документів до 80, що забезпечить понад 90% кабінетної роботи слідчого і прокурора в системі іКейс;
  • розширити перелік клопотань, які можуть бути подані до суду в електронній формі;
  • забезпечити доступ сторони захисту до матеріалів кримінального провадження через інтерфейс іКейс;
  • розробити технічні завдання та впровадити зміни для вдосконалення функціональності і надійності системи;
  • провести освітні і навчальні заходи з представниками кримінальної юстиції щодо особливостей електронного кримінального провадження.