НАЦІОНАЛЬНЕ АНТИКОРУПЦІЙНЕ БЮРО УКРАЇНИ ВПРОДОВЖ ПЕРШОГО ПІВРІЧЧЯ 2024 РОКУ ПРОДОВЖУВАЛО ЕФЕКТИВНУ СПІВПРАЦЮ З МІЖНАРОДНИМИ ПАРТНЕРАМИ ТА ГРОМАДСЬКІСТЮ

Основною їхньою вимогою є забезпечення справедливості, і ми продовжуємо дотримуватися цієї мети. Підвищення ефективності роботи бюро та розслідувань - засоби, які допомагають її досягти.

Міжнародна співпраця залишається важливим напрямом діяльності Національного бюро. Взаємодія з партнерами важлива як з погляду інституційної розбудови, так і для збереження незалежності та авторитету. Пріоритетними цілями НАБУ є створення експертної установи при НАБУ та забезпечення незалежного прослуховування. Також важливими завданнями залишаються: впровадження рекомендацій незалежного технічного оцінювання, набір нових працівників, використання інноваційної системи електронного кримінального провадження «іКейс», приєднання України до Робочої групи ОЕСР з питань хабарництва, створення тренінгового центру Національного бюро та, головне, збільшення кількості та ефективності розслідувань і викриттів топкорупції. Ці пріоритетні питання були обговорені більш ніж з 40 представниками посольств та міжнародних організацій на зустрічі на початку 2024 року. Також були проведені зустрічі з представниками «Великої сімки». Окремо важливо зазначити розбудову взаємин із Національним бюро розслідувань Фінляндії, Центральним антикорупційним бюро Польщі, Європейським банком реконструкції та розвитку та Організацією економічного співробітництва та розвитку.

Важливим питанням співпраці Національного бюро є посилення оперативної співпраці та створення спільних механізмів контролю фінансової допомоги партнерів, яка надходить в Україну. Про це, зокрема, йшлось у розмові керівництва НАБУ з інспекторами зі США: Робертом Сторчем від Міністерства оборони, Діаною Шоу від Держдепартаменту, Полом Мартіном від Агентства з міжнародного розвитку (USAID). Посилення контролю за фінансовою допомогою партнерів вже здійснюється шляхом збільшення детективів та аналітиків, які залучені до розслідувань у сфері оборони та відновлення.

З огляду на це, зокрема, відбулося навчання «СryptoEdge: Криптовалютні технології та методики розслідування злочинів з використанням віртуальних активів». Ще торік його пройшли 250 працівників Національного бюро, цього року 15 детективів було відібрано для продовження навчання на більш поглибленому та інтенсивному рівні щодо сучасних методів аналітичного пошуку, принципів використання OSINT-інструментів для крипторозслідувань, алгоритмів аналізу та дослідження руху віртуальних активів.

Наприкінці 2023 року Верховна Рада України ухвалила закон щодо збільшення штату Національного бюро, яке є однією з рекомендацій Єврокомісії для початку переговорів про вступ України до ЄС. У 2024 році стартував великий набір нових працівників. Упродовж трьох років штат НАБУ зросте на 300 осіб, а загальна гранична чисельність співробітників сягне 1000 осіб. Це розширення важливе з метою зростання спроможності детективів Національного бюро, їхнього розвантаження та ще більшої ефективності. Набір співробітників проходитиме поетапно - конкурси на нові посади будуть оголошуватись регулярно. А важлива складова відбору працівників, відкритий конкурс, допоможе набрати вмотивованих та доброчесних працівників. Важливих змін зазнала процедура подання документів на конкурси. Тепер не потрібно витрачати багато часу на заповнення та надсилання конкурсних заявок у паперовому форматі, адже на сайті Національного бюро тепер є форма для онлайн-подання. Єдине вікно подачі документів на відкриті конкурси НАБУ - система, яка дає змогу зменшити час відгуку на вакансію і цифровізує весь процес. Також запроваджено поглиблену перевірку на доброчесність кандидатів на посади в НАБУ та онлайн-співбесіди кандидатів на керівні посади.

Національне бюро продовжує взаємодію зі студентськими спільнотами. Це важливо з огляду на розширення штату працівників та виховання молоді, нетолерантної до корупції.

Необхідними для збереження інституційної незалежності НАБУ є міжнародна співпраця, залучення громадськості та внутрішня підтримка процесів. Завдяки цьому досягається головна мета - забезпечується справедливість.

Взаємодія з органами влади
(з 01.01.2024 до 30.06.2024)

Юристи НАБУ проаналізували та надали висновки щодо:

33 проєкти законів

15

Верховна Рада України

4

Національна поліція України

4

Бюро економічної безпеки

3

Кабінет Міністрів України

3

Міністерство юстиції України

1

Міністерство внутрішніх справ України

1

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України

3

Інші

35 проєктів підзаконних актів

6

Міністерство внутрішніх справ України

6

Міністерство оборони України

5

Міністерство юстиції України

3

Міністерство у справах ветеранів України

2

Міністерство охорони здоров'я України

2

Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України

2

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

1

Фонд державного майна України

1

Національне агентство з питань запобігання корупції

1

Генеральний штаб ЗСУ Міністерства оборони України

5

Інші

Комунікація з громадськістю

Публічна діяльність
(з 01.01.2024 до 30.06.2024)

125

відповіді на запити медіа

28

коментарі для медіа про діяльність НАБУ

5

інтерв'ю українським медіа

30

брифінги та конференції (в т.ч. онлайн)

9

просвітницькі заходи (в т.ч. онлайн)

2028

кількість учасників заходів

Звернення до Національного бюро
(з 01.01.2024 до 30.06.2024)

4925

надіслані поштою (в т.ч. електронною)

188

заяви, подані до громадської приймальні

3596

звернення до колл-центру

386

від юридичних осіб і державних органів

370

від громадських організацій

69

від народних депутатів України

465

запити на доступ до публічної інформації

9369

ВСЬОГО