2024 РІК СТАВ ВАЖЛИВИМ ЕТАПОМ ДЛЯ НАЦІОНАЛЬНОГО АНТИКОРУПЦІЙНОГО БЮРО УКРАЇНИ

Друге півріччя відзначилося реформами, розширенням міжнародної співпраці, посиленням цифрових інструментів у розслідуваннях та активною взаємодією з молоддю. Наша мета залишається незмінною — досягнення справедливості та подолання корупції. Ми доводимо, що недоторканних більше немає, і продовжуємо посилюватися як інституційно, так і технологічно.

Міжнародна співпраця

Співпраця з міжнародними партнерами залишалась одним із основних пріоритетів діяльності НАБУ у 2024 році. Особливу увагу було приділено взаємодії з урядами та правоохоронними органами країн-партнерів. Так, зокрема, важливі зустрічі були проведені з представниками США, Японії, Італії та міжнародних організацій, зокрема делегацією Міжнародного валютного фонду. НАБУ продовжує підтримувати високий рівень довіри від міжнародних партнерів, що сприяє подальшому фінансуванню важливих антикорупційних ініціатив.

Крім того, підписання меморандумів про співпрацю з антикорупційними органами Італії та Японії сприяло обміну досвідом та кращими практиками виявлення та протидії корупції. Ці домовленості також включають активний обмін інформацією, що дозволяє покращити ефективність спільних розслідувань.

2024 рік став важливим етапом на шляху України до інтеграції в європейські та міжнародні структури. Одним із ключових аспектів є питання важливості приєднання України до Конвенції ОЕСР щодо боротьби з хабарництвом, зокрема в частині ухвалення Закону щодо запровадження кримінальної відповідальності для юридичних осіб за надання неправомірної вигоди. Розробка і ухвалення таких законів є важливим кроком для зміцнення євроінтеграційних процесів та досягнення найвищих світових стандартів у боротьбі з корупцією.

Цифровізація в НАБУ: інновації в антикорупційній діяльності

Цифровізація продовжує відігравати ключову роль у роботі НАБУ. Відповідно до плану розвитку у 2024 році було досягнуто важливих результатів у впровадженні інноваційних технологій для покращення ефективності антикорупційних розслідувань.

Національне бюро продовжує взаємодію з іншими органами та інституціями задля удосконалення системи «іКейс», зокрема і у співпраці з науковою спільнотою. Адже саме цей напрям дає можливість розвивати систему задля покращених підходів у роботі детективів НАБУ. Система «іКейс» покликана удосконалити та спростити роботу детективів НАБУ, зекономити час та ресурси, створити абсолютно нове майбутнє у сфері кримінальної юстиції. І вже зараз система показує свій результат, станом на 31.12.2024 року подано та зареєстровано у суді понад 1600 клопотань у електронному форматі.

Робота з молоддю: формування антикорупційної культури серед майбутніх юристів

Підготовка молодих кадрів та формування у них нульової толерантності до корупції стали важливими аспектами роботи НАБУ у 2024 році. У межах відзначення 10-річчя з дня ухвалення Закону «Про Національне антикорупційне бюро України» Директор Семен Кривонос провів зустріч із студентами КНУ імені Тараса Шевченка, де підкреслив важливість формування у молоді свідомості про роль антикорупційних органів у забезпеченні справедливості в країні. Друге півріччя традиційно багате на великі антикорупційні проєкти НАБУ: проведено п’яту Антикорупційну школу НАБУ та четвертий Всеукраїнський антикорупційний муткорт. Разом ці проєкти зібрали більше 1500 небайдужих студентів, які надалі ще активніше долучатимуться до роботи НАБУ вже як випускники та молоді юристи.

НАБУ активно співпрацює з університетами та іншими навчальними закладами, проводячи лекції, семінари та практичні заняття, що дозволяє майбутнім юристам не лише ознайомитися з реальними кейсами антикорупційної діяльності, а й сформувати навички для боротьби з корупцією на державному рівні. Зрештою саме так НАБУ зарекомендувало себе на ринку праці серед молодих юристів і все більше молоді долучається до конкурсів на посади в Національному бюро.

Незалежний аудит та посилення Національного бюро

Незалежний аудит діяльності НАБУ є важливою частиною забезпечення прозорості та ефективності роботи Бюро. У другому півріччі 2024 році було розпочато зовнішню незалежну оцінку роботи НАБУ, що здійснюється міжнародними експертами. Аудит має на меті підвищити рівень довіри громадськості та міжнародних партнерів до діяльності НАБУ, а також сприяти вдосконаленню внутрішніх процесів. Комісія з проведення аудиту складається з експертів у галузі безпеки, антикорупції, повернення активів та аудиту, яких призначив Кабінет Міністрів України за рекомендаціями міжнародних організацій, що надають технічну допомогу у боротьбі з корупцією.

Зовнішній незалежний аудит діяльності НАБУ передбачений Законом України «Про Національне антикорупційне бюро України» і є важливим етапом у процесі отримання Україною міжнародної фінансової підтримки та досягнення її євроінтеграційних цілей.

ВЗАЄМОДІЯ З ОРГАНАМИ ВЛАДИ
(з 01.07.2024 до 31.12.2024)

ЮРИСТИ НАБУ ПРОАНАЛІЗУВАЛИ ТА НАДАЛИ ВИСНОВКИ ЩОДО:

43 ПРОЄКТИ ЗАКОНІВ

26

Верховна Рада України

4

Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів

3

Міністерство юстиції України

2

Національне агентство з питань запобігання корупції

2

Міністерство у справах ветеранів України

1

Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості України

1

Міністерство внутрішніх справ України

1

Рада національної безпеки і оборони України

33 ПРОЄКТІВ ПІДЗАКОННИХ НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ АКТІВ

8

Міністерство внутрішніх справ України

6

Міністерство економіки України

3

Міністерство юстиції України

3

Міністерство у справах ветеранів України

3

Міністерство охорони здоров'я України

3

Міністерство закордонних справ України

2

Міністерство цифрової трансформації України

1

Міністерство соціальної політики України

1

Міністерство оборони України

1

Держгеокадастр

1

Державна служба з надзвичайних ситуацій

1

Національна поліція України

КОМУНІКАЦІЯ З ГРОМАДСЬКІСТЮ

Публічна діяльність
(з 01.07.2024 до 31.12.2024)

89

відповіді на запити медіа

51

коментарі для медіа про діяльність НАБУ

3

інтерв'ю українським медіа

36

брифінги та конференції (в т.ч. онлайн)

63

просвітницькі заходи (в т.ч. онлайн)

8439

кількість учасників заходів

ЗВЕРНЕННЯ ДО НАЦІОНАЛЬНОГО БЮРО
(з 01.07.2024 до 31.12.2024)

5334

надіслані поштою (в т.ч. електронною)

209

заяви, подані до громадської приймальні

2927

звернення до колл-центру

529

від юридичних осіб і державних органів

473

від громадських організацій

421

запити на доступ до публічної інформації

8470

ВСЬОГО

МІЖНАРОДНА
ТЕХНІЧНА ДОПОМОГА

ІІ півріччя 2024 року

92,6
млн грн

загалом у 2024 році

122,7
млн грн